Są tacy, którzy idą na każde możliwe szkolenie i czytają każdą poleconą książkę. Są tacy, którzy doskonale czują się w swojej „strefie komfortu” i nie mają w planie niczego zmieniać – tak jest im wygodnie. Jeszcze inni… wiedzą już wszystko. Jednak żadne z opisanych podejść do życia nie wróży sukcesu. Rozwój daje wiele możliwości – życie na wyższym poziomie, lepszą pracę, ciekawszych ludzi w otoczeniu, większą satysfakcję z tego co robimy na co dzień… pod warunkiem, że to czego się uczymy rozsądnie stosujemy w praktyce. Co ważne rozwój wymaga zaangażowania, nierzadko wysiłku, wyjścia ze wspomnianej strefy komfortu, zmiany nawyków i przyzwyczajeń. To może zniechęcać. Na co zatem zwrócić uwagę, aby podjęte przez nas działania przyniosły zamierzony efekt?
Otwórz się na informację zwrotną
Zanim zaczniesz planować, w jakim obszarze Twój rozwój byłby najbardziej pożądany, weź pod uwagę opinię Twojego otoczenia. Masz określoną perspektywę swojej osoby, która niekoniecznie musi być zgodna z oceną środowiska, w którym przebywasz. Poproś o konstruktywną informację zwrotną swojego szefa, współpracowników, podwładnych. Jeżeli w firmie, w której pracujesz są realizowane oceny okresowe, Twój szef spotyka się z Tobą na rozmowach rozwojowych – słuchaj, notuj, dopytuj, przemyśl i wyciągnij wnioski. Jeżeli Twój szef nie wychodzi z taką inicjatywą – wykaż ją sam. Zapytaj także bliskie Ci osoby (z życia prywatnego) za co Cię lubią, a także co możesz w sobie zmienić na lepsze. Uwaga! Do tego ostatniego potrzebna jest otwartość – możesz usłyszeć zarówno pozytywy, jak i negatywy, których się nie spodziewasz.
Twoja wizja zmian
Zastanów się, do czego tak naprawdę zmierzasz, w jakim kierunku w ogóle chcesz się rozwijać, co planujesz osiągnąć. Czy rozważasz specjalizację merytoryczną w określonym obszarze, czy rozwój w obszarze zarządzania ludźmi. Nadaj swoim planom mierzalne i terminowe ramy. Chodzi o to, aby uniknąć „rozwoju dla rozwoju” i doskonalić się w określonym kierunku.
Z jakim przestajesz…
Z ludźmi współpracujemy na co dzień. Oddziałują na nas cały czas. To, z kim przebywamy, w znaczącym stopniu wpływa na nasz sposób działania, a czasem nawet kształtuje nasz charakter. Szukaj zatem możliwości współpracy z ludźmi, którzy z jednej strony będą wpływać na Ciebie motywująco, z drugiej są merytorycznie dobrzy w tym co robią. Oczywiście pozostaje zawsze kwestia sympatii – z tymi, których lubimy, współpracuje nam się najczęściej lepiej i sprawniej. A to też wpływa pozytywnie na nasz rozwój. „Podglądaj” tych, którzy są dobrzy w swojej profesji – jakie przejawiają zachowania, jakimi cechami się charakteryzują, a może popełniają błędy, których Ty możesz uniknąć? Przyglądnij się też pracy swojego przełożonego – zastanów się, które z jego zachowań przynoszą pozytywne efekty, a których warto unikać.
Wsparcie od mentora
Zastanów się też, czy w Twoim otoczeniu zawodowym nie istnieje ktoś, od kogo w formalny i systematyczny sposób mógłbyś się uczyć, na kim mógłbyś się wzorować, od kogo mógłbyś czerpać wiedzę i doświadczenie? Taką osobę możesz poprosić, aby stała się Twoim mentorem. Warto w takiej sytuacji ustalić zasady współpracy i wsparcia na rzecz Twojej osoby. Obserwuj, pytaj, notuj, czerp garściami, a na koniec okaż wdzięczność, a swoim działaniem udowodnij, że współpraca przyniosła efekty.
Jeżeli natomiast to Ty zostaniesz poproszony o bycie dla kogoś mentorem – rozważając odpowiedź pamiętaj, że dzielenie się z kimś wiedzą i doświadczeniem, uczenie kogoś i wspieranie go w rozwoju, to jedna z najcenniejszych możliwości rozwoju samego siebie. Dając ludziom coś od siebie, dostaniesz przynajmniej dwukrotność swojego wkładu.
Szkolenia, książki, czasopisma
Szkolenia stanowią pewną inwestycję czasową i finansową. Zanim zatem zdecydujesz się na wybór, zasięgnij informacji o osobie, która będzie prowadzić szkolenie. To na ogół czynnik, który decyduje o jakości szkolenia. Do dyspozycji masz fora internetowe, biznesowe portale społecznościowe, znajomych, którzy mogą Ci polecić szkolenie, w którym wzięli już udział i pozytywnie je oceniają. Zapoznaj się także z tematyką szkolenia – w jaki sposób rozwój w danych tematach pomoże Ci przybliżyć się do Twojego celu?
Nie zapominaj o dobrodziejstwie, jakim są książki, branżowe czasopisma, a także blogi i tematyczne portale internetowe. Niemal w każdej branży już takie istnieją. W drodze do pracy możesz czytać lub słuchać audiobooków. Tych ostatnich możesz też słuchać uprawiając sport lub wykonując rutynowe czynności domowe. Pytaj też znajomych i szukaj na forach źródeł, które w danym temacie warto zgłębić.
Artykuł ukazał się w portalu Onet Biznes