Agencje zatrudnienia pojawiły się na rynku pracy w odpowiedzi na zapotrzebowanie przedsiębiorstw w zakresie pracowników tymczasowych, w sektorach wykazujących się sezonowością działań. Przemysł spożywczy, turystyczny, budowlany – to tylko niektóre gałęzie gospodarki, które odznaczają się zmiennym zapotrzebowaniem na pracowników. Agencje zatrudnienia są rozwiązaniem, efektywnie łącząc ze sobą pracodawców z pracownikami zainteresowanymi podjęciem pracy sezonowej. A kto  szuka zatrudnienia?

Debiutanci

Poszukiwanie pierwszego zajęcia bywają często źródłem rozczarowań wśród osób, które chciałyby zaistnieć na rynku pracy. Zderzenie z murem ogłoszeń oferujących mało ambitne zajęcia na niejasnych warunkach są dalekie od ideałów, którymi posługują się osoby niezaznajomione z realiami rynku pracy. W efekcie potencjalny pracownik ląduje w "spółce-krzak", gdzie zobowiązany jest pracować za grosze w ramach "odpracowania" kosztów fikcyjnego szkolenia lub porzuca myśl o pracy pośród nawarstwiających się frustracji.

Rzeczywistość jednak może być inna. Rzetelni pracodawcy doceniają inicjatywę, jaką wykazują się osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rynkiem pracy. Aby zwiększyć szanse natrafienia na firmę, która pomoże rozwinąć talenty, warto zwrócić się do agencji zatrudnienia.

Agencje zazwyczaj blisko współpracują z poszczególnymi pracodawcami, w związku z czym ich konsultanci posiadają szerokie rozeznanie w specyfice firmy, jak i jej oczekiwaniach wobec pracowników. Dlatego też tak ważnym jest nawiązywanie kontaktu telefonicznego lub osobistego z pracownikami agencji, którzy udzielą dodatkowych informacji o pracodawcy i znajdą ofertę pracy dopasowaną do oczekiwań przyszłego pracownika.

Dzięki temu łatwiejszym staje się znalezienie pracy, która odpowiada naszym możliwościom czasowym i wpasowuje się w nasz pomysł na rozwój osobisty. Co do zasady praca tymczasowa trwa wyłącznie przez określony czas, a doświadczenie, które zdobędziemy podczas jej wykonywania, może nas zabrać w niespodziewane miejsca i otworzyć nowe możliwości.

Pracownicy z doświadczeniem

Koleje losu mogą doprowadzić do wszelakich sytuacji, w tym też i do utraty pracy. Nie zawsze dzieje się to z naszej winy, co nie zmienia faktu, że jest to doznanie mało przyjemne. Przy zmiennej dynamice rynku pracy i niejednokrotnie rozciągniętych procesach rekrutacji, optymalnym rozwiązaniem może być zwrócenie się do agencji pracy.

Dzięki temu, że specjaliści od kadr zajmą się naszą kandydaturą i poszukiwaniem wartościowych pracodawców, możemy uzyskać komfort, iż nasza sytuacja posuwa się naprzód, a nie trwa w zawieszeniu pomiędzy kolejnymi rozmowami kwalifikacyjnymi. Osoby z doświadczeniem odznaczają się stosowną przewagą konkurencyjną, dzięki czemu ich zrekrutowanie przebiega zazwyczaj sprawnie, skracając tym samym okres pozostawania bezrobotnym do minimum.

Należy pamiętać, że nieuczciwi pracodawcy są świadomi wrażliwości i podatności na wpływy, jakimi odznaczają się osoby, które wylądowały na bezrobociu. Z dystansem należy oceniać oferty, które kuszą perspektywą wyższych zarobków, nie oferując przy tym ubezpieczenia zdrowotnego czy nawet rzetelnie sporządzonej umowy. Skorzystanie z usług agencji zatrudnienia odfiltruje oferty nieuczciwych pracodawców, a wśród proponowanych ofert z pewnością znajdą się takie, w ramach których awans jest możliwy, zapewniając tym samym konkurencyjne wynagrodzenie na legalnych warunkach.

Dzięki okresowości pracy tymczasowej i szerokich możliwościach dostrajania jej do naszego czasu, są to również oferty kierowane do ludzi starszych. Zatrudnienie tymczasowe pozwala im pozostać aktywnymi zawodowo w wymiarze, który zapewni równowagę pomiędzy potrzebą pracy, a zasłużonym wypoczynkiem na emeryturze.

Agencje zatrudnienia jako uniwersalne rozwiązanie

Dzięki wszechstronności agencji, zróżnicowanych profilach współpracujących z nimi pracodawców i zmiennym charakterze prac, rynek pracy tymczasowej jest kierowany do każdej osoby chętnej do podjęcia zatrudnienia. Dużo kub bardzo małe doświadczenie zawodowe nie są czynnikami wyłączającymi kandydata - określają one jedynie właściwą grupę prac, do których może on zostać skierowany.

Nieważne, czy szukasz zatrudnienia, aby zagospodarować długie wakacje po maturze, bądź chcesz ograniczyć czas pozostawania na bezrobociu - warto zwrócić się o pomoc do doświadczonych i wykwalifikowanych konsultantów.