Istnieje szereg metod i modeli wyznaczania i realizacji postanowień. Choć są znane, niewiele osób korzysta z nich w praktyce. Być może to wynik lenistwa – planowanie wymaga w końcu czasu. Po drugie niektórym modelom brakuje przełożenia teorii na praktykę.
– Postanowiliśmy przyjrzeć się projektom, które realizujemy na co dzień w pracy, by wskazać to, co pomaga nam kończyć je z sukcesem. Wyciągnęliśmy wnioski i chcemy się nimi z Wami podzielić – mówi Anna Dolot, Ekspert ATERIMA HR. – Przygotowane przez nas kroki można wykorzystać w realizacji każdego projektu – zarówno do planowania postanowień noworocznych, jak i działań zawodowych.
Pamiętajcie, że planowanie postanowień to czysta inwestycja! Im więcej czasu, uwagi i zaangażowania poświęcicie na tym etapie, tym sprawniej, szybciej i skuteczniej zrealizujecie wyznaczony cel.
A zatem po kolei:
1. Sformułujcie to, co chcecie osiągnąć w sposób terminowy. Oznacza to wyznaczenie konkretnego dnia, konkretnej dziennej daty. To uruchamia zarówno czujność, jak i motywację do działania.
2. Doprecyzujcie, co tak naprawdę chcecie osiągnąć, czyli wyznaczcie parametry, które musicie spełnić, abyście mogli uznać cel za osiągnięty (nazywamy to mierzalnością celu).
3. Przeanalizujcie wszelkie zasoby, jakie będą Wam potrzebne do realizacji wyznaczonych celów. Ponieważ etap ten może być czasochłonny, a w Waszych głowach może pojawić się wiele pomysłów warto to, co przychodzi Wam do głowy spisać (np. w postaci mapy myśli).
4. Przemyślcie, czy Wasz cel jest realny. Przeanalizujcie własne mocne strony, jak i ograniczenia. Namawiamy jednak, by nie żałować sobie nacieszenia się tym, co w Was dobre – to cenny element motywacyjny. Po drugie, ponieważ nie działacie w próżni, warto przeanalizować szanse płynące z otoczenia, jak i zagrożenia. Pomoże to zaoszczędzić wiele czasu, a nierzadko ominąć trudności lub się na nie dobrze przygotować.
5. Po dokonanych analizach, dla uporządkowania koniecznie wyznaczcie poszczególne kroki w działaniu. Tu kluczowe jest logiczne i przemyślane poukładanie kolejności wszystkich zadań, a w stosunku do nich dookreślenie terminów realizacji.
6. Nie pozostaje Wam już nic innego jak konsekwentne działanie według napisanego w ten sposób scenariusza.
No dobrze, więc jak te wszystkie porady użyć np. do zaplanowania zmiany pracy, nauczenia się chińskiego lub schudnięcia 5 kilogramów w 2016 roku? W przełożeniu naszego modelu na praktykę pomoże Wam: kreator listy postanowień noworocznych – krok po kroku zaplanujecie z nim swoje cele na 2016 rok – do dzieła!