Jedną z najważniejszych informacji zawartych w raporcie naszego partnera jest przyrost liczby pracowników tymczasowych w agencjach członkowskich PFHR, który wyniósł 3%. To dość ostrożna zmiana, której przyczyn należy szukać między innymi w coraz trudniejszym dostępie do kandydatów i planowanych zmianach prawnych, które wejdą w życie 1 czerwca br.

Poza tym w raporcie za 2016 rok znalazły się między innymi następujące dane:

  • 264 tys. – pracowników tymczasowych zatrudnionych przez agencje PFHR,
  • 866 tys. – szacowana liczba pracowników tymczasowych w Polsce,
  • 47% – udział kobiet w zatrudnieniu tymczasowym,
  • 92% – udział umów o pracę w zatrudnieniu tymczasowym w PFHR.

Publikacja zawiera także artykuły ekspertów na temat obecnego i prognozowanego kształtu rynku pracy. W tej sekcji przeczytać można m.in. artykuł na temat relacji agencji z pracodawcami i wskazówkami na co zwrócić uwagę, aby taka współpraca przyczyniała się do sukcesu rekrutacji. Jego autorem jest Bartosz Wiktorowicz – Key Account Manager w ATERIMA.

Pierwszym zadaniem agencji jest ocena realności rekrutacji i wskazanie kontrahentowi obszarów, bez zmiany których proces będzie utrudniony lub wręcz niemożliwy – tłumaczy Bartosz Wiktorowicz. – Wzajemna transparentność działań pracodawcy i agencji, wspólne ustalanie realnych, mierzalnych celów rekrutacji i zatrudnienia przekładają się na wzrost zaufania potencjalnych pracowników wobec oferty.

Raport „Rynek Agencji Zatrudnienia w 2016 roku” pobrać można tutaj.

ATERIMA od 2012 roku należy do Polskiego Forum HR, które aktywnie działa na rzecz rozwoju sektora agencji zatrudnienia w Polsce. Stefan Schwarz – Ekspert Rynku Pracy w Grupie ATERIMA pełni funkcję Wiceprezesa ds. Delegowania PFHR.