Dzisiaj część 2! 

1. ŚMIEJ SIĘ
 

Tym razem wiele uwagi poświęcimy funkcjonowaniu mózgu. Najlepiej pracuje, gdy jest dotleniony, a Ty jesteś w dobrym nastroju. Co łączy dwa opisane czynniki? Śmiech! Nawet minuta śmiechu dotleni Twój mózg, uaktywni lepszą koordynację półkul i zwiększy wydzielanie endorfin odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Dodatkowo śmiech hamuje wydzielanie hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu. Istnieją też opinie, że ludzie z poczuciem humoru są bardziej kreatywni, mają lepsze relacje z innymi osobami w pracy oraz… lepiej zarabiają. Same korzyści! Szukaj zatem powodów do radości, unikaj koncentracji na smutkach! 

2. ZNOWU O DIECIE, TYM RAZEM DLA MÓZGU
 

Ciąża, karmienie, rozszerzanie diety Maluszka – przez długi czas na pewno wiele Twojej uwagi koncentrowało się wokół żywienia. Być może czytałaś o tym, co powinnaś wyeliminować (alergie, kolki). Tym razem garść informacji, w co warto dietę wzbogacić! Dobrze zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania Twojego mózgu. On żywi się tym, czym i Ty, a przy tym potrzebuje dużej ilości właściwej energii. Aby efektywnie pracować, mózg potrzebuje odpowiedniej kompilacji określonych składników. Twoje posiłki powinny być bogate w proteiny, tłuszcze (z tłustych ryb, orzechów, pestek słonecznika, dyni) oraz witaminy A, C, E i wszystkie z grupy B. Lubisz awokado – świetnie! Jest doskonałym źródłem zarówno tłuszczy, jak i witaminy E. Pamiętaj, by odżywiać się regularnie. Zbyt długie przerwy w dopływie energii spowodują osłabienie koncentracji i logicznego myślenia. 

3. 20 MINUT PRZERWY = WIĘKSZA EFEKTYWNOŚĆ
 
Myślisz: „zrezygnuję z obiadu, zjem później, szybciej się uporam z pracą”. Zła wiadomość – nic z tego! Po pierwsze w nawiązaniu do powyższego akapitu musisz się dobrze odżywiać, bo jest to ważne dla Ciebie i Twojego mózgu. Poza tym oboje potrzebujecie też chwili na „złapanie oddechu”. 

Zrób sobie w ciągu dnia pracy 20 minut przerwy na zjedzenie obiadu, lunchu, posiłku, a żeby go zjeść wstań od biurka. Zmień otoczenie, przejdź się, porozmawiaj ze współpracownikami o czymś, co nie jest związane z pracą. Mózg lepiej pracuje, gdy dostarczasz mu różnych bodźców. Gdy godzinami ślęczysz przy biurku – usypiasz jego czujność i hamujesz pomysłowość. Po 20-minutowej przerwie wrócisz do biurka w innym nastroju i będziesz w stanie efektywniej i dłużej pracować. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić z ilością jedzenia, czy „wolnego czasu”. Bo zamiast być efektywniejszą… zaśniesz (ciężkostrawny obiad) lub stracisz wątek (zbyt długa przerwa). Weź także pod uwagę jeszcze jeden element – jeśli z pracy wyjdziesz wykończona (brak przerw, praca na najwyższych obrotach przez cały dzień) trudno będzie Ci znaleźć siły dla Maluszka w domu. 

4. SŁOWO DEADLINE POWINNO BYĆ TWOIM BIZNESOWYM PARTNEREM
 

Podejmując jakiekolwiek działania, wyznaczając swoje cele, dookreślaj termin ich realizacji. Powinna być to konkretna data dzienna np. „Do 20.11.2015 będę przepływać na basenie 30 długości w ciągu 45 minut”. Terminowe i mierzalne wyznaczanie celów zwiększa prawdopodobieństwo jego realizacji, bo pobudza do planowania konkretów. Wyrzuć ze słownika sformułowania „do końca wakacji”, „do końca miesiąca”. Kiedy kończą się wakacje? Dla uczniów szkół w sierpniu, dla studentów we wrześniu, a dla części osób po zakończeniu urlopu w listopadzie. O jaki miesiąc Ci chodziło mówiąc „do końca miesiąca”? Nie zostawiaj sobie furtek na wymówki, bo przy ilości obowiązków, jakie masz i fizycznym zmęczeniu, jakie nierzadko towarzyszy mamom na 90% z nich skorzystasz, a cel pozostanie niezrealizowany. 

5. WODA, WODA, WODA!!!
 

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, z czego zbudowany jest Twój mózg? Otóż składa się on głównie z tłuszczów i wody. O tłuszczach w diecie już było. W temacie wody: to od niej zależy przewodzenie impulsów nerwowych, czyli szybkość, a także jakość Twojego myślenia. Pij zatem małymi łykami, najlepiej letnią bądź ciepłą wodę (nie wychładza tak organizmu, jak zimna woda, co ma znaczenie w naszym klimacie).

Anna Dolot, Ekspert HR Grupy ATERIMA 

Artykuł ukazał się w portalu: www.mamopracuj.pl