Jak przykuć uwagę przyszłego pracodawcy interesującym CV?

Rozpoczynając poszukiwanie pracy zastanawiamy się zawsze na wstępie jak napisać CV i właściwie ująć w nim swoje doświadczenie zawodowe. Zagadnienie to rodzi wiele pytań. Czy celem ułatwienia sobie tego zadania wykorzystać kreator CV lub gotowe szablony? Napisać list motywacyjny, a może przesłać tylko samo Curriculum Vitae? Czy duże znaczenie będzie miała znajomość języków obcych?

Niezależnie od tego na jakie stanowisko aplikujesz, warto pamiętać, że wszystkim rekruterom przyświeca ten sam cel - wybrać takie CV, które najlepiej odpowiada na ofertę pracy. Dlatego powinno ono zawierać pełen przekrój doświadczenia zawodowego. Do dokumentów aplikacyjnych zaliczamy także list motywacyjny. Można go oczywiście stworzyć, ale to, czy pracodawca oczekuje tego od kandydata, zazwyczaj jest wyszczególnione w wymogach aplikacyjnych. Warto skupić się na stworzeniu wartościowego CV, pokazującego kandydata od jak najlepszej strony, uwypuklając w treści jego kompetencje. Napisać życiorys zawodowy, który przykuje uwagę rekrutera!

 

Jakie elementy powinno zawierać dobre CV?

Istnieją sekcje CV, które powinny być zawarte w dokumencie, by osoba rozpatrująca daną aplikację na wybrane stanowisko mogła nawet po pobieżnym przejrzeniu treści dowiedzieć się o Tobie najważniejszych, interesujących ją kwestii.

Zwyczajowo informacje pogrupowane powinny być zatem w określony sposób. Jest to pomocne także podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdyż potencjalny pracodawca może podczas takie spotkania odnosić się do konkretnych segmentów CV, bazując na informacjach, które zostały w nim zawarte.

Gotowe CV zapisz najlepiej w formacie PDF, by nie doszło do niezamierzonych zmian w dokumencie, gdy będziesz po raz kolejny otwierał przygotowany przez siebie plik tekstowy.

Sekcje CV:

 1. Dane osobowe - czyli imię i nazwisko. Ze względu na fakt, iż są to kluczowe informacje, powinny się one pojawić w pierwszej kolejności i znajdować w nagłówku.
 2. Dane kontaktowe - numer telefonu, adres e-mail, opcjonalnie także adres zamieszkania (miejscowość i województwo). Informacje te umożliwią kontakt pracodawcy z kandydatem.
 3. Doświadczenie zawodowe - bezapelacyjnie to najważniejszy element całego CV, decydujący zazwyczaj o pozytywnym rozpatrzeniu kandydatury osoby starającej się o zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli w doświadczeniu zawodowym nie możesz zawrzeć kilku pozycji, bo Twoja dotychczasowa ścieżka kariery nie jest zbyt bogata, możesz to miejsce zapełnić podając (prócz nazwy stanowiska i interwału czasu pełnienia obowiązków), także opis tego, za co byłeś odpowiedzialny. Zakres obowiązków możesz wypunktować, wymieniając je od najważniejszych, do tych mniej absorbujących. Operuj wówczas faktami i liczbach: "Zrealizowałem cele sprzedażowe, sprzedając następującą ilość produktu...", "Odpowiadałem za przygotowywanie materiałów takich jak..." itd. Pamiętaj, by przedstawić je tak, by wydawały się dostosowane do stanowiska, które będziesz pełnić w nowym miejscu pracy. Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem lub Twoja droga zawodowa dopiero się rozpoczyna, wymień praktyki, które odbyłeś, także te realizowane w ramach działań szkolnych np. podczas nauki w technikum. Jeśli posiadasz wieloletnie doświadczenie zawodowe o zróżnicowanym charakterze, skup się przede wszystkim na stanowiskach najbardziej zbliżonych do profilu zawodowego firmy, w której chciałbyś rozpocząć pracę. Napiszesz skuteczne CV, jeśli podsumowanie zawodowe będzie maksymalnie dopasowane do oczekiwań pracodawcy.
 4. Wykształcenie - rozpocznij od szkoły, którą ukończyłeś jako ostatnią. Będzie to w tym segmencie wówczas najbardziej aktualna informacja na temat Twojego wykształcenia. Pamiętaj by podać nazwę uczelni, a także kierunek i specjalność. Można również umieścić informacje o ukończonej szkole średniej. Będzie to szczególnie korzystne jeśli w toku nauki zdobyte zostały konkretne kwalifikacje zawodowe.
 5. Języki obce - język angielski powoli staje się normą jeśli chodzi o lingwistyczne umiejętności oczekiwane od przyszłych pracowników. Jeśli uczyłeś się w szkole jakiegoś języka, lecz nie czujesz się pewnie w codziennym stosowaniu go, możesz używać zwrotów typu: "niezaawansowany", "średniozaawansowany". Jeśli jednak posługujesz się danym językiem względnie płynnie, możesz określić swój poziom znajomości języka jako "komunikatywny". Posiadając odpowiednie certyfikaty, poziomy języka można oczywiście określać także poprzez stosowanie oznaczeń A1, B1 itd. Jeśli uczyłeś się kilku języków, wypisz je wszystkie, gdyż znajomość języka obcego jest zawsze Twoim dużym atutem, docenianym na rynku pracy.
 6. Kursy, szkolenia, certyfikaty potwierdzające posiadane umiejętności - z punktu widzenia pracodawcy wszelkie udokumentowane kompetencje mogą okazać się korzystne podczas pełnienia powierzonych obowiązków. Zdarza się, że kandydat ukończył w swoim życiu wiele różnych kursów np. kurs kreatywnego pisania, ale także kurs tapicerowania retro krzeseł. Ważne, by wymienić te, które przydadzą się w danej branży. Pozostałe możesz umieścić w kolejnym segmencie. Na poruszanie kwestii zainteresowań także znajdzie się miejsce w dobrym CV.
 7. Zainteresowania - tej sekcji CV nie musisz zawierać w przygotowywanym przez siebie dokumencie, ale pamiętaj, że Twoje zainteresowania mogą przykuć uwagę pracodawcy i stanowić interesujący wątek w rozmowie kwalifikacyjnej. Staraj się wyjść poza schemat. Jeśli już zdecydujesz się na zawarcie twej informacji w swoim CV, nie ograniczaj się do sztampowego: "kino", "muzyka", "książki". Bądź kreatywny, by się wyróżnić!
 8. Zgoda na przetwarzanie danych - powinna być zawarta w stopce dokumentu. Ochronie danych osobowych przeznaczona jest odpowiednia klauzula, która jest obowiązkowym elementem CV w naszym kraju. Dla przykładu może ona wyglądać następująco: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)".

 Elementy dodatkowe, które wyróżnią Twoje CV na tle innych.

Pisanie CV warto rozpocząć przede wszystkim od rozważenia do kogo kierujemy dany dokument. Napisać dobre CV jest o tyle prościej, gdy mamy już wybraną branżę, albo jesteśmy już świadomi, do którego pracodawcy kierujemy swoją aplikację. Dzięki czemu pewne treści możemy dostosować do konkretnej oferty pracy. Rekruterzy zawsze umieszczają bowiem w ofercie pracy szczegółowe wytyczne w kwestii zakresu pełnionych obowiązków. Rozważ, czy jesteś w stanie spełnić stawiane oczekiwania i jeśli tak - daj temu wyraz w przesyłanym do potencjalnego pracodawcy CV.

Konkurencja jest jednak duża, a na skrzynce mailowej osób rekrutujących na dane stanowiska lądują niejednokrotnie setki zgłoszeń. Poprawnie napisać CV nie jest trudno, a skoro potrafi to niemal każdy, ważne by czymś się odznaczyć. Jak więc wyróżnić pośród innych kandydatów, którzy prawdopodobnie mają podobne wykształcenie, a niejednokrotnie przeszli przez zbliżoną do Twojej ścieżkę kariery?

Zadbaj o to, by Twoje CV przykuwało uwagę nie tylko doświadczeniem zawodowym i wykształceniem, ale także aspektem wizualnym. Postaraj się by CV wyglądało atrakcyjnie. Obecnie popularne edytory tekstu zawierają także szablony CV, z których można skorzystać. Nieodpłatne wzory znaleźć też można w Internecie, lub samemu pokusić się o wygenerowanie takowego, używając najbardziej podstawowych, nieskomplikowanych funkcji programu edytora tekstu. Takich jak tworzenie tabeli, cieniowanie, wypełnienie kolorem. Jeśli nie starasz się o kreatywne stanowisko w branży artystycznej lub pokrewnej, lepiej w tym zakresie postawić na minimalizm i zachować umiar, ale pamiętajmy, że znaczna część populacji to wzrokowcy, a akcent kolorystyczny zawsze przykuwa spojrzenie. Warto więc także tworząc profesjonalne CV pamiętać o tym niezwykle istotnym haku na uwagę.

Dodawanie zdjęcia nie jest obowiązkowe, jednak jeśli posiadasz profesjonalną fotografię, możesz umieścić ją w górnej części dokumentu. Pamiętaj jednak, by wybrać fotografię, na której jesteś odziany profesjonalnie. Jeśli nie posiadasz takiego zdjęcia, lepiej nie dodawać fotografii o charakterze prywatnym, gdyż może ona zrobić złe pierwsze wrażenie.

 Rodzaje Curriculum Vitae.

Odpowiedni rodzaj CV dobieramy oczywiście do branży i zakresu obowiązków, które będą przez nas pełnione na stanowisku, o które się ubiegamy. W dzisiejszych czasach, gdy rynek pracy jest mocno nasycony absolwentami uczelni wyższych, warto stworzyć CV dostosowane do potrzeb pracodawcy i charakteru przyszłej pracy, by jak najlepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie danej firmy.

 • CV chronologiczne - najpopularniejszy, powszechny typ CV. Zachowawczy, ale za to bezpieczny i dobrze znany rekruterom. Wpierw opisujemy to, co miało miejsce ostatnio i kolejno posuwamy się w czasie do lat minionych.
 • CV funkcjonalne - wyszczególniamy umiejętności kluczowe w odniesieniu do zapotrzebowania danego pracodawcy. Podkreślamy swoje konkretne kwalifikacje. Ten rodzaj CV doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które mają niewielkie doświadczenie zawodowe, ale są w stanie interesująco opisać to, czym zajmowały się dotychczas.
 • CV hybrydowe - jest połączeniem podanych powyżej typów. Podajemy w nim zakresy dat obejmowanych przez nas wcześniej stanowisk oraz ich nazwę, ale szczegółowo opisujemy nasze zalety i kompetencje, takie jak na przykład umiejętności miękkie. Pokazujemy przyszłemu pracodawcy w naszej historii zatrudnienia te aspekty wcześniejszej pracy, które teraz mogą się przydać na danym stanowisku.
 • CV o charakterze twórczym (artystyczne) - przedstawienie umiejętności zawodowych w kreatywny, na przykład intrygujący wizualnie sposób, który wyróżniał będzie nasze dokumenty rekrutacyjne. Ta forma CV zalecana jest dla branży kreatywnej: muzyków, plastyków, grafików, fotografów itd. Często pracodawca wymaga wówczas, by prócz samego CV przesłać także portfolio zawierające dokonania artystyczne.